1. Projektowanie klatki schodowej
Kwestię schodów należy przemyśleć już w fazie projektowania domu. Polecamy skonsultowanie się z fachowcem, który doradzi jak wykonać klatkę schodową, aby można było stworzyć w niej wymarzone schody, do tego wygodne i funkcjonalne. Ważne jest żeby zostawione było odpowiednio dużo miejsca na schody.
Optymalny wymiar stopni wysokość 16-18 cm, a głębokość 25-30 cm.
Częste błędy, które popełniają projektanci to nieuwzględnienie warstw podłogi przy wymierzaniu wysokości schodów. Drugim błędem jest oszczędzanie na przestrzeni przeznaczonej na schody, co ogranicza możliwości jeśli chodzi o projektowanie schodów, a czasem uniemożliwia stworzenie wygodnych schodów.
Niektóre typy schodów wymagają wzmocnienia konstrukcji ściany nośnej, tj. schody półkowe, których konstrukcja mocowana jest do ściany.

2. Projektowanie schodów
Wybierając schody trzeba mieć świadomość, że jest to jeden z ważniejszych elementów wystrojów domu, może bardzo wzbogacić nasze wnętrze. Jest to mebel na lata, który powinien być ponadczasowy. Dlatego uważamy że wybór drewnianych schodów jest najlepszym z możliwych, gdyż drewno jest materiałem, który nigdy nie wychodzi z mody. Ociepla wnętrze i tworzy przytulny i naturalny klimat. Obecne trendy w projektowaniu schodów idą w stronę prostoty, funkcjonalności i naturalności.
3. Wybór drewna
Najbardziej popularnym gatunkiem drewna w Polsce jeśli chodzi o schody jest:
Dąb - jest najbardziej dostępny i ma bardzo dobre właściwości, jest twardy i stabilny, mało reaguje na zmiany wilgotności i ma ciekawe usłojenie i kolor, jest drewnem szlachetnym.
Jesion - jest podobnym drewnem do dębu jeśli chodzi o twardość i reakcje na wilgoć, ale wygląd drewna jest inny, duża rozpiętość kolorów, kolorysta odmienna w zależności od partii.
Buk - jest popularny i dobrze dostępny, duża twardość, ale bardziej reaguje na zmiany wilgotności, jest podatny na paczenie i rozsychanie. Ma mniej wyraźne, delikatne usłojenia, a jego kolorystyka wpada lekko w kolor żółtoróżowy.
4. Schody naturalne czy bejcowane?
Naturalne
plusy - jest to bardziej ponadczasowe rozwiązanie, nie wymaga dobierania koloru oraz ryzyka że jakiś kolor wyjdzie z mody, łatwiejsza renowacja schodów jeśli zajdzie taka potrzeba.
minusy - wymaga dobrania drewna najwyżej jakości, o ładnym usłojeniu i kolorystyce.
Bejcowane
plusy - mniej istotny odcień drewna gdyż możemy dowolnie tworzyć kolorystyki które będą nam się komponowały z wnętrzem, większe możliwości jeśli chodzi o projektowanie i komponowanie.
minusy - bardziej skomplikowane odnawianie schodów po latach.
5. Schody olejowane czy lakierowane?
Olejowanie
plusy - jest metodą bardziej ekologiczną metodą, drewno wygląda naturalniej, nie ma połysku, nie widać tej warstwy wykańczającej jak przy lakierze, łatwość przeprowadzania renowacji w przypadku uszkodzeń drewna itd.
minusy - należy częściej stosować zabiegi pielęgnacyjne, należy raz na rok używać środków do powierzchni olejowanych, które odświeżają i zabezpieczają schody.
Lakierowanie
plusy - jest bardziej trwałym sposobem zabezpieczania drewna, nie wymaga specjalnych konserwacji podczas użytkowania i na dłużej zabezpiecza drewno niż olej.
minusy - renowacja schodów lakierowanych jest trochę bardziej kłopotliwa i rozwianie to jest na pewno mniej ekologiczne i mniej korzystne dla zdrowia domowników.
6. Montaż schodów
Jest to początkowa faza wykańczania domu, powinien być wykonany przed wykończeniem wnętrza.



Back to Top